pól gardła podczas ciąży

Jak walczyć z bólem gardła podczas ciąży?

Przyszłe mamy, tak samo jak każdy z nas, narażone są na różnego rodzaju infekcje, między innymi infekcje gardła. Szczególnie łatwo o ból gardła w okresie jesienno-zimowym, gdy aura za oknem nas nie rozpieszcza. Dlatego w okresie ciąży powinnyśmy w szczególności zadbać o siebie, o swojego maluszka i o swoją odporność, by nie dopuścić do rozwoju jakiejkolwiek choroby, nie tylko bólu gardła. Co jednak, gdy takowy się wydarzy? Przede wszystkim nie panikujmy. Jest wiele sposobów, które pomogą szybko uporać się z zapaleniem gardła. Ważne, aby zacząć działać jak najwcześniej, już podczas pierwszych sygnałów, że coś nie tak dzieje się z naszym gardłem. Dzięki temu nasze szanse na rozprawienie się z infekcją znacznie wzrastają.

Leczenie bólu gardła w domu

Zdecydowana większość przypadków zapalenia gardła to infekcje wirusowe. Nie należy ich jednak bagatelizować – problemy z gardłem to znak, że przyszła mama jest osłabiona a jej organizm potrzebuje wsparcia i uwagi. Dlatego zadbajmy w tym okresie o siebie w szczególny sposób. W jaki sposób możesz wspomóc swój organizm w walce z infekcją?

 1. Unikaj niepotrzebnego wysiłku – nasz organizm potrzebuje jak najwięcej energii, by móc skutecznie walczyć z infekcją, dlatego w czasie choroby szczególnie wskazany jest odpoczynek oraz dużo snu.
 2. Zostań przez kilka dni w domu – deszcz, niska temperatura, czy nagłe zmiany pogody mogą sprzyjać rozwojowi infekcji, dlatego jeśli to możliwe, na czas choroby ogranicz spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
 3. Pij dużo płynów – dzięki temu błony śluzowe dróg oddechowych będą odpowiednio nawilżone, co dodatkowo ułatwi organizmowi walkę z zapaleniem. Odpowiednie będą, np.: letnia woda z miodem, czy napar z rumianku lub korzenia imbiru.

A jak radzić sobie z samym bólem gardła? Dobrym i sprawdzonym sposobem na ból gardła podczas ciąży jest płukanie gardła roztworem z soli kuchennej lub naparem z szałwii lekarskiej. Zabieg taki należy powtarzać minimum trzy razy dziennie. Skuteczny w walce z bólem będzie też dobrze znany syrop z cebuli, który z łatwością przygotujemy w domu same.

Pamiętaj, aby dodatkowo wzmocnić organizm podczas infekcji gardła, należy mu również dostarczyć odpowiednią ilość składników odżywczych, w tym najważniejszych witamin i minerałów, odpowiedzialnych za jego prawidłowe funkcjonowanie.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Gdy ból gardła utrzymuje się dłużej niż kilka dni i podejrzewamy, że może być on spowodowany infekcją bakteryjną lub towarzyszą mu wysoka gorączka (powyżej 37,5 stopni Celsjusza) i inne objawy chorobowe (przykładowo: ropny katar lub kaszel), wtedy należy niezwłocznie skonsultować się z naszym lekarzem prowadzącym lub z internistą. Tego typu infekcja jest niebezpieczna dla ciężarnej, gdyż zaniedbana może z łatwością przerodzić się chociażby w anginę lub zapalenie płuc. W takich wypadkach zazwyczaj niezbędne jest już wprowadzenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Zadaniem lekarza jest dobranie leku i jego dawki tak, aby były jak najbezpieczniejsze zarówno dla płodu, jak i przyszłej mamy.

Wybierz Orofar odpowiedni dla siebie

Leków z grupy produktów Orofar nie należy stosować u dzieci do lat 6.

Orofar Max

 • Zawiera maksymalną dawkę substancji aktywnej5
 • Najszybciej uśmierza ból i eliminuje infekcję gardła6
 • Zaczyna działać już po 2 minutach1
 • Stosowany nawet w ostrych stanach zapalnych i bólu gardła
Poznaj produkt Kup teraz
Orofar Max

Orofar Junior

 • Szybka ulga w bólu gardła Twojego dziecka.
 • Działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo6
 • Tabletki do ssania już od 6 roku życia.
 • Smak pomarańczowy.
Poznaj produkt Kup teraz
Orofar Junior

Orofar Total Action

 • Precyzyjnie i szybko dociera w źródło bólu
 • Uśmierza ból i eliminuje infekcję gardła
 • Stosowany w bólu gardła towarzyszącemu przeziębieniu, zapaleniu gardła i zapaleniu krtani
Poznaj produkt Kup teraz
Orofar Total Action