uciążliwa chrypka

Uciążliwa chrypka –
dlaczego nie należy jej lekceważyć

Szorstki, matowy głos, uczucie drapania w gardle, kłopoty z mówieniem – niemal każdy z nas tego doświadczył. Chrypka, bo o niej mowa, jest jednym z częściej występujących schorzeń górnych dróg oddechowych. Do jej głównych objawów należą wspomniana już zmiana barwy głosu, podwyższenie lub obniżenie tonu głosu, a także problemy z głośnym mówieniem. Pozornie chrypka to niegroźne schorzenie wywołujące głównie dyskomfort i utrudniające codzienne funkcjonowanie. Nie należy jej jednak lekceważyć! Chrypka może być objawem problemów z górnymi drogami oddechowymi, a przede wszystkim – chorób krtani.

Co wywołuje chrypkę?

Przyczyn wystąpienia chrypki może być bardzo wiele (1):

 • Stan zapalny lub podrażnienie dróg oddechowych wywołane przez czynniki zewnętrzne (np. kurz, alkohol lub dym tytoniowy),
 • Przebyte urazy okolic gardła i krtani,
 • Zawodowe nadużywanie głosu, np. w przypadku aktorów, nauczycieli lub osób często przemawiających publicznie,
 • Niektóre choroby ogólnoustrojowe – czyli takie, w przebiegu których zaburzeniom ulega funkcjonowanie całego organizmu, np. miastenia – powodująca ogólne osłabienie mięśni, czy choroba Parkinsona,
 • Schorzenia o podłożu psychicznym, np. związane z ostrą reakcją na stres.

Bardzo często jednak, bo aż w ok. 40% przypadków (2), chrypka jest jednym z objawów ostrego zapalenia krtani – zwłaszcza, jeśli pojawia się w okresie jesienno-zimowym i towarzyszą jej ból gardła, kaszel, kłopoty z przełykaniem oraz gorączka.

Zapalenie krtani to jedna z chorób górnych dróg oddechowych, zazwyczaj wywoływana przez wirusy, rzadziej przez bakterie lub grzyby. Pojawiający się w przebiegu tej choroby stan zapalny powoduje obrzęk strun głosowych – stąd właśnie chrypka, kłopoty z mówieniem i przełykaniem. Zazwyczaj zapalenie ustępuje samoistnie po upływie ok. 1-2 tygodni.

W przypadku zachorowania, zalecane jest przede wszystkim leczenie objawowe, czyli stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także środków o działaniu antyseptycznym, działających przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, takich jak Orofar. Warto również unikać substancji mogących podrażniać gardło i struny głosowe, czyli np.: dymu papierosowego, alkoholu, mocnej kawy i herbaty, a także gorących, ostrych potraw, oraz zimnego i suchego powietrza.

Ważne: zapalenia krtani nie należy mylić z przewlekłym zapaleniem krtani, które jest wynikiem zaniku lub przerostu strun głosowych, często nieodwracalnego. Przewlekłe zapalenie krtani jest wynikiem m.in. wieloletniego palenia lub nadużywania strun głosowych i może być czynnikiem wpływającym na rozwój raka krtani.

Kiedy należy udać się do lekarza?

W większości przypadków chrypka nie jest głównym objawem, a jedynie symptomem towarzyszącym innej chorobie – wtedy ustępuje razem z końcem tej choroby. Jeżeli jednak chrypka utrzymuje się powyżej 2 tygodni, a jej wystąpieniu nie towarzyszyły inne objawy mogące świadczyć o infekcji dróg oddechowych (np. gorączka, ból gardła, kaszel) lub innym schorzeniu, wtedy zalecana jest konsultacja z lekarzem. Na tym etapie konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu dotyczącego historii choroby i istnienia ewentualnych czynników ryzyka, kwalifikujących do dalszych badań. W trakcie wizyty lekarz oceni, czy w danym przypadku istnieje konieczność przeprowadzenia badań laryngoskopowych i może zalecić kolejną konsultację u specjalisty laryngologa (3).

Odwołania:

(1) Feierabend R.H., Malik S.N., Hoarsness in Adults, “Am Fam Physician”, 2009; vol. 80(4):363-370.
(2) Reiter R., Hoffmann T.K., Pickhard A., Brosch S., Hoarseness — causes and treatments, “Dtsch Arztebl Int 2015”; vol. 112: 329–37.
(3) Schemat postępowania na podst.: Feierabend R.H., Malik S.N., Hoarsness in Adults, “Am Fam Physician”, 2009; vol. 80(4):363-370.

Wybierz Orofar odpowiedni dla siebie

Leków z grupy produktów Orofar nie należy stosować u dzieci do lat 6.

Orofar Max

 • Zawiera maksymalną dawkę substancji aktywnej5
 • Najszybciej uśmierza ból i eliminuje infekcję gardła6
 • Zaczyna działać już po 2 minutach1
 • Stosowany nawet w ostrych stanach zapalnych i bólu gardła
Poznaj produkt Kup teraz
Orofar Max

Orofar Junior

 • Szybka ulga w bólu gardła Twojego dziecka.
 • Działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo6
 • Tabletki do ssania już od 6 roku życia.
 • Smak pomarańczowy.
Poznaj produkt Kup teraz
Orofar Junior

Orofar Total Action

 • Precyzyjnie i szybko dociera w źródło bólu
 • Uśmierza ból i eliminuje infekcję gardła
 • Stosowany w bólu gardła towarzyszącemu przeziębieniu, zapaleniu gardła i zapaleniu krtani
Poznaj produkt Kup teraz
Orofar Total Action